Simel Erol

Aralık 1955 Hatay Dörtyol’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Alman Dili ve Edebiyatı, Avrupa Sanatı Tarihi bölümlerinden mezun oldu. Aynı fakültede Pedagoji öğrenimi gördü. İstanbul’da öğrencilik yıllarında Almanca profesyonel tercüman rehberlik yaptı ve İncentive& Kongre turları pazarlama ve satışları konusunda uzmanlaştı. Almanya Essen Üniversitesinde mastır yaptı. Essen Üniversitesinde Doktora programına kabul edildi. Evlendi, Türkiye’ye dönüş yaptı. Türkiye’ye döndüğünde sektörde öncü olan Turizm şirketlerinde üst düzey yönetici olarak çalıştı.
Kendine ve sevdiklerine daha fazla zaman ayırma isteği ile iş hayatından ayrıldı. Pera Güzel Sanatlar Eğitim Merkezinde, Dünya Dansları Flamenko bölümünü Milli Eğitim Müdürlüğü onaylı bitirdi. 520 saat Çocukluğundan beri bale, jimnastik, dans ve fitness tarzı sporun çeşitli kolları ile uğraştı. Yoga ile tanışması, sporda üst üste geçirdiği sakatlanmaları sayesinde oldu. Hareketsiz kaldığı bir dönemde, bir spor merkezinde, daha az hareket edeceğini düşünerek girdiği Vedat Havlucu’nun Yoga dersiyle hayatı farklı bir yola girdi. Yoganın estetiği, esnekliği ve huzuru ile tanıştı.
Yoganın iyileştirici, muhteşem etkisini deneyimledi. Yoganın sihirli öğretisini de herkesle paylaşabilmek için, çeşitli yoga ve yogaya destek eğitmenlik sertifikalarını aldı:

– 2017 Yogatime / Sima Havlucu Aero Yoga Training sertifikası, 15 saat
– 2018 yılında Yogatime / Deniz Bağan, Hatha Yoga hocalık eğitimi, Yoga Alliance ve İntependent Yoga Network Uluslararası Yoga Eğitmenliği sertifikası, 200 saat
– 2019 Yogatime / Vedat Havlucu, İleri Seviye Yoga Uzmanlık sertifikası, 60 saat
– 2019 Yogatime / Deniz Bağan, Yin Yoga ve Anatomi uzmanlık sertifikası, 100 saat
– 2019 Dr. M Soner Özsu, Kinesiyolojik Anatomi Eğitimi, 49 saat

Eğitimlerini aralıksız, her fırsatta sürdürmektedir.
Ayrıca bilgi ve deneyimlerini arttırmak için, stillerinde tanınmış yoga hocaların Workshoplarına katıldı.

Viladimir Jandov Iyengar Yoga Workshop 2018
– Sağlam Köklenme,
– Geriye bükülmeler

Nicole Ohme Vinyasa Workshop 2017 ve 2018
– Çok yönlü Geriye eğilmeler
– Omuz Kalça açıcılar-Vinyasa akışı ve Fasya
– Öne eğilmeler ve Ters duruşlar, Kol dengeleri
– Çevril ve Bağlan
– Boyun, Omuz, Göğüs açıcılar
– Franklin topları sırt ve karın güçlendirici masaj
– Coşkulu ve kıvrak akışlar
– Hands and Adjustments, Partner Yoga

Bedenin aşama, aşama her türlü hareket etme kabiliyetine, esnemesine, kasların yapılanmasına ve bunların yarattığı dönüşümlere her zaman büyük hayranlık duydu. Neden Yoga sorusuna gelince de; Yoganın bir bütün paket, bir kompleks olduğunu düşünüyor. ‘Hareket, Nefes, Meditasyon, bunların yarattığı Farkındalık ve bir de ek olarak Etik kurallar içermesi, yogayı gerçekten farklılaştırıyor, onu sadece hareket, biçim olmaktan öteye taşıyor, bir bilim, yaşam felsefesi, sanat yapıyor’ düşüncesinde. ‘ Günümüzde başarılı tüm sporcular yoga ve meditasyon yapıyor’ diyor. Yoga ve meditasyon deneyiminin, hayatta başarılı olmak isteyen insanlara da yol göstereceğine inanıyor.
Simel Erol derslerini; spordan, danstan da edindiği birikimlerini, yoga ve gene yoganın farklı stilleriyle birleştirerek hazırlıyor.
‘ Durumu, yaşı ne olursa olsun iyi bir yol gösterici ile yogayı deneyimleyenler, yaşam enerjilerinin giderek yükseldiğini görürler ve yogayı bir yaşam felsefesi olarak benimserler ‘, diyor.
‘ Her yaşta insanın yoga yapabileceğine ve yapması gerektiği ne inanıyor, sadece istek ve disiplin şart ‘ diyor.