Kronik Ağrı ve Kaygıya Şefkatli Bütünsel Yaklaşım

YogaTime

03/02/2021 19:00 - 03/03/2021 21:30 YogaTime

“Kronik Ağrı ve Kaygıya Şefkatli Bütünsel Yaklaşım”
Sevgen Bengi Kıran ile
3 Şubat 19.00-21.30
10-17-24 Şubat, 3 Mart 19.30-21.30

“İçinde bulunduğum anı anlayabilmem için kendimi ondan ayırmaya çalışmamalıyım ve tüm benliğimle onun farkında olmalıyım.” Alan Watts

Hepimiz, benzer ya da farklı düzeylerde strese maruz kaldık ve kalıyoruz. Kaygılı, endişeli hissettiğimiz dönemlerin fazlalaştığı ya da bazen neredeyse her gün, bu duygu durumlarıyla boğuştuğumuz oluyor.

Stres ve kaygı, ağrıları; ağrılar, stres seviyemizi ve kaygılarımızı tetikliyor. Bir sarmalın içinde dönüyoruz. Sinir sistemimizde kaydolan bu döngü, ruhsal ve somatik olarak bizi zorlayan deneyimlere dönüşüyor.

Yoga, meditasyon, pranayama (nefes egzersizleri), farkındalık pratikleri, sosyal bağlantıyı destekleyen çalışmalar, sinir sisteminde regülasyonu nasıl sağlıyor?

Kolumu yukarı kaldırdığımda, bir çiçeği incelediğimde, uzun bir nefes aldığımda, elimi kalbime yerleştirdiğimde, birinin gözlerinin içine baktığımda fizyolojimde ve psikolojimde neler oluyor?

Bu çalışmada hem bilgi paylaşımı, hem fiziksel pratik, hem farkındalık çalışmaları, hem de sosyal olarak ilişkilenme pratikleri ile; içinde bulunduğumuzu anın farkındalığına doğru bir yolculuk yapacağız.

Daha önce yoga deneyimlemiş, belki çok da hoşlanmamış olabilirsiniz. Bu programı yeni bir başlangıç olarak düşünmeye; şefkatli bir bakış açısı ile yogayla tekrar tanışmaya ne dersiniz?

Buluşma Tarihleri ve Program detayları:

3 Şubat, 19.00-21.30 – TEORİ
Bu buluşmada;
– Yoga, meditasyon, pranayama, farkındalık pratikleri ve sosyal bağlantı kurmanın sinir sistemimiz ve dolayısıyla kaygı bozukluğu ve kronik ağrı üzerindeki etkisine yönelik teorik bilgi paylaşımı,
– Psikolog / Psikoterapist Eda Kurtuluş’dan duygu ve beden ilişkisini, kronik ağrının psikolojik boyutunu dinleyeceğiz.
– Ağrılarınız ve kaygı seviyeniz üzerinde olumlu etkisini gözlemleyeceğiniz ayurvedik rutin ve beslenme önerileri paylaşılacaktır.

10 Şubat, 19.30-21.30 – BEDEN FARKINDALIĞI VE ORYANTASYON, ŞU ANLA BAĞ KURMA
17 Şubat, 19.30-21.30 – DUYU BÜTÜNLÜĞÜ VE KEŞİF
24 Şubat, 19.30-21.30 – SOMATİK YAKLAŞIM VE ŞÜKRAN
3 Mart, 19.30-21.30 – SİNİR SİSTEMİ VE ŞEFKAT
– Bu buluşmalarda, toplam 20-30 dakikalık yoga, meditasyon, pranayama pratiği, ilk haftaki teorik anlatımlara dair kısa bir hatırlatma ve ardından çember gerçekleşecektir.

Bu 2 saatlik buluşmalarda grup halinde kısa fiziksel yoga terapi pratikleri, nefes çalışmaları uygulanacak ve kısa paylaşım çemberleri deneyimlenecektir.

*Ayrıca 3 Şubat-3 Mart tarihleri boyunca her gün Sevgen’den sizlere, ses kaydı ile günlük farkındalık pratikleri iletilecektir.
*Her hafta yapılan yoga, meditasyon, pranayama pratiği videoları kaydedilecek ve ömür boyu sizlerde kalacak şekilde gönderilecektir.

Program Ücreti KDV dahil Nakit 500 TL’dir.

*Program, merhaba@yogatime.com.tr üzerinden bizlerle iletişime geçen ilk 3 sağlık çalışanına ücretsiz olarak sunulacaktır.

Kayıt için web sitemizden Online Rezervasyon yapabilir ya da merhaba@yogatime.com.tr’ye mail atabilirsiniz.

Online Rezervasyon