Özlem Çalışkan

1985 yılında Ankara’da doğdum. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra çalışma hayatında yerimi aldım.

2014 yılında doğum izninden döndükten sonra hem iş hayatına hem de sosyal hayata uyumda zorlandığım ve – bununla yüzleşmemek uğruna – sırf içinde bulunduğum ortamdan uzaklaşmak için bir öğle arası ilk yoga dersime girdim. Ders sonrası hislerim, beni sonraki derslere de getirdi. Nasıl olup da bana bu kadar iyi geldiği konusundaki merakım, yogayı kızımın hayatına bir şekilde küçük yaşta dahil edebilme isteğini; bu istek de eğitmenlik eğitimi araştırmalarımı ateşledi.

2017 yılında başladığım ilk uzmanlık eğitiminde klasik ve geleneksel bir yoga anlayışı ile tanıştım. Öğrendiğim her şey bugünkü bilgilerimin temelini oluşturdu. Diğer yandan konu eğitmenliğe gelince o günlerde sebebini tam tanımlayamadığım bir kısıtlanmışlık hissiyle karşı karşıyaydım.

Sonraki dönemde hayatımda meydana gelen köklü değişiklerle birlikte yolumu kaybetmemek için Yogatime’da başladığım yeni bir uzmanlık eğitiminde işlevsel yoga anlayışıyla tanıştım. Bu yaklaşım bana, her birimiz eşsiz varlıklar ve bedenler olduğumuz için yoga uygulamasının da tek tip olamayacağını; tek tiplikten uzaklaşırken öğrenciye nasıl güvenli bir alan oluşturulabileceğini gösterdiğinde, bunun yoga eğitmenliği yaparken tam da ihtiyaç duyduğum güveni ve özgürleşmeyi sunduğunu anladım.

Öğrenmeye ve öğretmeye büyük bir keyifle devam ediyorum.

Eğitimlerim
2019 – 2020 Deniz Bağan ve Mehmet Ali Kara ile Yin Yoga Uzmanlık Modülü (100 saat)
2019 Vedat Havlucu ile Orta Seviye Yoga Uzmanlık Modülü (60 saat)
2019 Deniz Bağan, Vedat Havlucu, Sevgen Bengi Kıran ile Temel Yoga Uzmanlık Programı (200 saat)
2019 Burcu Olgun, Çocuk Yogası Uzmanlaşma Programı (95 Saat)
2018 Başak Deepa Yüksel, Yogacici Çocuk Yogası Eğitmen Eğitimi (30 Saat)
2017 – 2018 İstanbul Yoga Merkezi – Vivekananda Üniversitesi Yoga Eğitmen Eğitimi (250 saat)