Çocuk Yogası Hocalık Programı

BAŞAK DEEPA YÜKSEL ile
30 SAATLİK ÇOCUK YOGASI UZMANLIK PROGRAMI
Yoga Cici; 2008 yılından bu yana Çocuk Yogası alanında çalışan, tüm Türkiye’de 200 e yakın hocası bulunan uzmanlardan oluşan bir oluşumdur. Bu eğitimde; güvenle ders verebilmeniz için ihtiyaç duyacağınız her konuda bilgi edinecek, ve uygulama için fırsat bulacaksınız. Eğitim sonrasında, zorlandığınız durumlarda Yoga Cici’nin uzman eğitmenlerinin desteğinden ve danışmanlığından ücretsiz faydalanabileceksiniz.

Her yoga pozu, her çocuğa uygun değil. Fiziksel ve zihinsel gelişimi yaşlara göre bilmeli ve yoga pozlarını doğru enerjetik ve fiziksel sıralama ile öğretmelisiniz.

Çocuklara bir şey öğretmek için önce güvenlerini kazanmalı, anlayacağı biçimde konuyu çerçeveye almalı, neden sonuç ilişkisi kurmalısınız. Fiziksel ve zihinsel gelişimi yaşlara göre bilmeli ve yoga pozlarını doğru enerjetik ve fiziksel sıralama ile öğretmelisiniz.

EĞİTİM İÇERİĞİMİZ
– Yoga Pozlarının ve felsefesinin Çocuk Yogası’nda uygulanması hakkında teorik bilgi
– Yaş gruplarına göre ders oluşturma ve uygulama
– Yoga oyunları ve oyun oluşturma becerisi
– Yoga pozları ile hikaye kurgulanması
– Yoga ile duygu ifade etme çalışmaları
– Çocuklara uygun nefes çalışmaları
– Yaş gruplarına göre sınıf idaresi
– Etkili aile iletişim modelleri
– Dersleri zenginleştirecek malzeme kullanımı
– Yaratıcı düşünme teknikleri

KİMLER KATILABİLİR?
– 200 saatlik yoga hocalık eğitimlerini tamamlamış olanlar. Mezuniyet için; Bitirme ödevi ve 5 ders staj

– En az 3 ay (20 ders) yoga pratiğinden geçmiş olan anneler ve öğretmenler.
Mezuniyet için; Bitirme ödevi, pozlarla ilgili ayrıntılı çalışma yapılması, 3 aylık yoga uygulamasının belgelenmesi ve 5 ders staj: kısıtlı kontenjanla kabul edilecektir.

– Hiç yoga yapmamış eğitimciler ve öğretmenler . Mezuniyet için; Bitirme ödevi, pozlarla ilgili ayrıntılı çalışma, 5 ders staj ve 20 ders tamama. 20 ders eğitim sonrasında da 3 aylık süre içerisinde tamamlanabilir tamamlanıp belgelendiğinde serifika verilecektir: kısıtlı kontenjanla kabul edilecektir.

Yoga bilmeden yogayı öğretemeyiz. Çocuklar sizi taklit edeceği için sizin pozları ve felsefesini bilmeniz önemli. Çocuklarla çalışırken yoga bilmek de yeterli değil bunun yanında çocuk iletişimi açısından da donanımlı olmamız gerekir. Ders partikleri ve staj dersleri size bu imkanı sağlayacak.

Bu eğitim Yoga Eğitmenlerine yönelik olup, yoga yapan öğretmenler ve anneler kısıtlı kontenjan ile kabul edilecektir.

ÜCRETLENDİRME: Yeni program ile birlikte belirtilecek. 

Eğitim içeriği ile ilgili detaylı bilgi için: basak.byuksel@gmail.com

MERAKLISINA NOTLAR

EĞİTİME KATILANLAR NELER DEDİLER?

Meltem Özertem
Uzun zamandır yoga yapıyorum. 4 senedir de anneyim. Yogayı hayatın temel ihtiyaçlarından biri olarak gördüğüm için en büyük hayalim oğlumun da olabildiğince erken yaşta yoga yapmaya başlamasıydı. Bu basit düşünce ve hedef ile katılmıştım eğitime. Fakat eğitimin sonunda çok başka bir noktadaydım. Kendi yoga uygulamamı, oğlumla olan ilişkimi ve en önemlisi yetişkin zihnimi sorgularken buldum kendimi. Yetişkin zihinlerimizin huzurlu bir hayatın önündeki en büyük engel olabileceğini düşündünüz mü hiç? Ben bu eğitim sayesinde bunu farkettim ve çocuk halimi hatırlamayı keşfettim. Çocuğunuz olsun ya da olmasın, daha önce yoga yapmış olsanız da olmasanız da bu eğitime katılmanızı tavsiye ederim. Çünkü sağlıklı toplumlar sağlıklı nesiller yetiştirmekle mümkündür ve çocuk yogası bu yolda kendinize, ailenize, hayatına dokunabileceğiniz tüm çocuklara ve topluma verebileceğiniz en büyük hediyedir. Yoga; hem de çocuk yogası bu derece etkili mi gerçekten diye düşünmüş olabilirsiniz. Başak hoca ile tanışın ve eğitimi tamamlayın, az bile söylediğimi anlayacaksınız!!!

Ayça Damgacı
Çok sevgili Başak Yüksel hocamız ile yaptığımız eğitmenlik eğitimi sanırım tüm yaşamımız boyunca hatırlayacağımız, öğretici ve en eğlenceli eğitim süreci olarak çoktan kayıtlara geçti bile. Eğitime gitmek üzere 30 yaşında evden çıkıp, akşam dönerken 3 yaşında hissetmek inanılmaz keyifliydi. Ve tabiki bu hissi canlı tutmayı öğrenmek, bunun için farkında olarak çabalamaya ve öğrenmeye devam etmek sürecin sadece başlangıcı. Çocuklara yoga pozlarını en eğlenceli haliyle öğretmeyi öğrenmek; onların faydalı bir biçimde bedensel aktivite yapmalarına, kendilerine güveni ve saygısı olan çocuklar olarak büyümelerine ve yaşamları boyunca yapacakları tüm aktivitelerde konsantrasyon sağlamalarına ve dolayısıyla bireysel disiplinlerine atılan bir tohum aslında sadece. Ben bunun bir parçası olmaktan hem kendi adıma, hem çevremde ulaşabildiğim ve de ulaşabileceğim tüm çocuklar adına çok mutluyum.

Senem Kıroğlu Nane
Çocuk yogası eğitimi aldıktan sonra oğlum Can’la beraber yoga yaparak daha kaliteli zaman geçiriyoruz. Onun minik bedeniyle yoga hareketleri yapması, oyunlar içinde hikayelerle yaratıcılığını geliştirmesi çok keyifli. Can; ders sonralarında daha mutlu, kendini iyi ifade etmiş ve rahatlamış oluyor. Yoga hayatımıza girdikten sonra doğanın daha farkında olduk, doğayla daha içiçe olmaya başladık. Yogayı sadece derslerde değil zaman zaman hayatımıza da sokuyor, gördüğümüz herhangi bir şeyde yoga duruşlarıyla ilişki kuruyor yoga hakkında konuşuyoruz. Kendi bedenini, nefesini keşfetmesi ve beraber kaliteli ve yararlı bir şeyler yapmak ikimizi de çok mutlu ediyor. Başak hocama buna vesile olduğu için sonsuz teşekkürler ♥

BAŞAK DEEPA YÜKSEL ve YOGA CİCİ HAKKINDA
Sanat Yöneticisi ve hemşire olan Başak Yüksel 2008’de Yoga Cici’yi kurana kadar TV projelerinde Sanat Yöneticiliği, galerilerde küratörlük ve dergilerde yazarlık yapmış, ardından 2007’de Yoga Eğitmenliği’ni meslek olarak seçmiştir.

Çocuklarla ilk çalışmaları ilk üniversitesi olan hemşirelik bölümünü okurken çocuk sağlığı ve gelişimi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı projeleridir. Sanat Yönetimi okuduğu yıllarda ise sağlık ve sanat bilgileri buluşmuş ve Sabancı Müzesinde çocuk atölyeleri yapmıştır. 2000 yılından bu yana çocuklarla, sağlık, sanat ve yoga alanlarında sayısız projede yer almış ve yüzlerce çocuğun yoga yapmasına vesile olmuştur. 2008 yılında Cihangir Yoga’da ilk Çocuk Yogası sınıfını açmış, Çocuk Yogası’nın yaygınlaşmasına öncülük etmiştir. İstanbul İzmir ve Antalya’da 200 ün üzerinde çocuk yogası eğitmeni yetiştirmiştir. Sosyal yardım kuruluşları, okullar ve merkezlerde seminerler ve dersler düzenlemektedir. Milli Eğitim onaylı Eğitmen Eğitimi sertifikasına sahiptir.

Yoga Hocalarına yönelik vermekte olduğu diğer uzmanlık eğitimleri şöyledir;
30 saat Çocuk Yogası temel eğitim
10 saat Anne-Çocuk yogası hocalık eğitimi
10 saat Ergenlik Dönemi hocalık eğitimi
60 saat Yoga Terapi Uzmanlık eğitimi
20 saat Yoga hocaları için Skolyoz ve Yoga uzmanlık eğitimi
20 saat Yoga hocaları için 50+ Yaş için Yoga uzmanlık eğitimi

Yoga Cici bir hoca birlikteliğidir.